SEA | Drugi sondaż Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego na temat wydarzeń na Ukrainie
1813
post-template-default,single,single-post,postid-1813,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Drugi sondaż Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego na temat wydarzeń na Ukrainie

Drugi sondaż Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego na temat wydarzeń na Ukrainie

SONDAŻ SEA

Drugi sondaż Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego na temat wydarzeń na Ukrainie
 
W dniach 21 – 25 lutego 2014 roku przeprowadzono drugi sondaż SEA dotyczący sytuacji na Ukrainie. Członków Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego poproszono o dokonanie próby prognozy dalszych wydarzeń oraz o wyrażenie zdania na temat tego, jak powinna wyglądać reakcja Polski, Unii Europejskiej i NATO.
 
Wnioski wynikające z odpowiedzi ankietowanych są następujące:
 
  • Członkowie SEA są podzieleni na temat przyszłości Ukrainy. Część z nich uważa, że dojdzie do ugody i stabilizacji poprzez wcześniejsze wybory prezydenckie i zmianę konstytucji. Prawdopodobnie jednak sytuacja będzie się zmieniać coraz wolniej, gdyż społeczeństwo nie jest gotowe na głębokie przemiany gospodarcze. Inni natomiast prognozują dalszą komplikację sytuacji politycznej oraz jeszcze głębszy podział Ukrainy, szczególnie w kontekście demonstracji na Krymie. Nie wyklucza się także scenariusza zaangażowania obcych wojsk, przede wszystkim ze strony Rosji.
 
  • Według ankietowanych członków SEA reakcja Polski powinna być ostrożna, ograniczona głównie do pomocy dyplomatycznej, humanitarnej i gospodarczej. Pozytywny efekt przyniosłyby takie inicjatywy jak zachęty inwestycyjne, zniesienie wiz oraz masowe stypendia dla młodych ludzi. Natomiast presja polityczna może się spotkać z zarzutami o próbę wykorzystania przez Polskę obecnej złej sytuacji w celu budowy własnych wpływów. Polska powinna zabiegać także o zainteresowanie się tematem Ukrainy przez organizacje międzynarodowe i inne państwa, w tym OBWE, Radę Europy, Unię Europejską, Grupę Wyszehradzką i Stany Zjednoczone.
 
  • Większość ekspertów opowiada się za zdecydowanym zaangażowaniem politycznym i gospodarczym Unii Europejskiej oraz za wyznaczeniem Ukrainie warunków takiej pomocy. Proponuje się również złożenie ponownej oferty podpisania umowy stowarzyszeniowej oraz wprowadzenie reżimu bezwizowego.
 
  • Członkowie SEA w swoich odpowiedziach uznali, że na obecnym poziomie, reakcja NATO jest niepotrzebna oraz mogłaby sprowokować Rosję do silniejszego zaangażowania.
 
  • Federacja Rosyjska dążyć będzie do dalszej destabilizacji Ukrainy. Wykorzysta do tego narzędzia polityczne i ekonomiczne, w tym szantaże i próby uzależnienia od siebie ukraińskiej gospodarki.

  

  – artykuł do pobrania w pliku PDF

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA