SEA | Sprawozdanie z Międzynarodowego Finału Aliante 2009
1665
post-template-default,single,single-post,postid-1665,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Sprawozdanie z Międzynarodowego Finału Aliante 2009

Sprawozdanie z Międzynarodowego Finału Aliante 2009

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie Euro- Atlantyckie jest krajowym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Aliante 2009. Tegoroczna edycja została zakończona finałem, który odbył się w litewskiej bazie wojskowej w Rukli. Polskę reprezentowało 6 dwuosobowych drużyn (P. Pszeniczny, W. Niedbała, K. Szymański, R. Belka, M. Jurczyk, J. Prajsnar, G. Wójcik, A. Podziewski, T. Chało, K. Grabowski, K. Gręda, E. Sikora), które zostały wyłonione z dwóch etapów konkursu. Etap pierwszy był testem, który należało wypełnić za pośrednictwem internetu., drugi etap polegał na napisaniu eseju z odpowiedziami na 35 pytań. W taki sposób zostali wyłonieni tegoroczni finaliści Aliante.

Finał składał się z 3 dni. Dzień pierwszy polegał na wykonaniu czterech konkurencji, które przygotował personel wojskowy z NCO School w Kownie. Uczestnicy ostatniego etapu konkursu musieli pokonać wojskowy tor przeszkód, rzucać granatem do wyznaczonego celu, strzelać oraz wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu historii, geografii, chemii, matematyki, biologii,  NATO oraz bieżących wydarzeń na świecie. 

 Kolejne dwa dni polegały na sprawdzeniu wytrzymałości fizycznej. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na międzynarodowe, czteroosobowe drużyny, każda z nich musiała pokonać trasę 15 kilometrową. Uczestnicy otrzymali mapę na której była oznaczona droga wraz z punktami kontrolnymi. Na każdym punkcie kontrolnym zawodnicy musieli wykonać poszczególne zadania, które były punktowane np. rzut granatem do celu, chodzenie po linach czy udzielanie pierwszej pomocy. Wszyscy finaliści spędzili noc w lesie we własnoręcznie zrobionych namiotach. Następny dzień wyglądał podobnie jak poprzedni. Zawodnicy musieli stawić czoła czołganiu się po piaskach pustynnych, bieganiu, a końcowym zadaniem była tzw. „ścieżka chwały”. Polegała ona na wykonaniu 10 zadań tj.: czołganiu się w błocie, pływaniu w błocie, wspinaniu po drzewach itp. 
 Podczas pobytu na Litwie uczestnicy finału mieli możliwość zwiedzenia dwóch największych miast tego kraju, było to Kowno oraz Wilno. 
 
W taki sposób zostali wyłonieni najlepsi z najlepszych, byli nimi 6 czteroosobowych drużyn. Laureaci w nagrodę pojadą na wycieczkę studyjną do Republiki Czeskiej w dniach 18- 27 września 2009 roku. Będzie to wycieczka, której nie można kupić w żadnym biurze podróży na świecie. W swoim bogatym programie znajduje się nie tylko zwiedzanie, ale również uczestnictwo w prestiżowym wydarzeniu jakim są „NATO Days” w Ostrawie czy zwiedzenie infrastruktury wojskowej naszego południowego sąsiada. 
 
W gronie zwycięzców znalazła się największa ilość polskich drużyn. Wśród laureatów znalazło się 4 dwuosobowe drużyny: P. Pszeniczny, W. Niedbała, K. Szymański, R. Belka, M. Jurczyk, J. Prajsnar, G. Wójcik, A. Podziewski. 
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wygranej nagrody i życzymy dalszych sukcesów na swojej ścieżce edukacyjnej.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA