Broń jądrowa w Polsce?
Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie zaprasza na debatę z cyklu „Konfrontacje” pt.: Broń jądrowa w Polsce? Swój punkt widzenia przedstawią: generał Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dwukrotny minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.
STOWARZYSZENIE EURO-ATLANTYCKIE
zaprasza 28 stycznia (piątek) o godz. 14.00 do BCC (Pałac Lubomirskich)
przy pl. Żelaznej Bramy 10 w Warszawie na debatę z cyklu „Konfrontacje” pt.
Broń jądrowa w Polsce?
Swój punkt widzenia przedstawią: generał Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dwukrotny minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz.
Przed rokiem 1989 utrzymywanie w europejskich krajach NATO amerykańskiej broni jądrowej było strategiczna koniecznością, wynikającą z przekonania, że ewentualny atak wojsk Paktu Warszawskiego będzie początkiem nuklearnej wojny totalnej, w której strona sowiecka natychmiast użyje nie tylko swego strategicznego (o zasięgu międzykontynentalnym) nuklearnego potencjału jądrowego, ale także skorzysta z wielu tysięcy nuklearnych głowic taktycznych. Dziś sytuacja strategiczna w Europie jest odmienna. Wybitni politycy europejscy twierdzą, że należałoby amerykańska broń atomową wycofać z Europy.
W związku z tym pojawiają się pytania: Czy w razie ewentualnego konfliktu byłoby dopuszczalnym użycie w Europie taktycznej broni jądrowej? Jeśli tak, to gdzie ja składować? W Polsce?
W trakcie spotkania nastąpi wręczenie Medalu Euroatlantyckiego ministrowi Adamowi Rotfeldowi.
Podczas konferencji będzie prezentowany Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, sprzęt używany obecnie przez polskich żołnierzy w Afganistanie, produkowany w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.
Liczba miejsc ograniczona, o miejscach decyduje kolejność zgłoszeń mailowych : zarzad@sea.org.pl
Sorry, the comment form is closed at this time.