SEA | Finał Aliante 2014
1839
post-template-default,single,single-post,postid-1839,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Finał Aliante 2014

Finał Aliante 2014

Sprawozdanie z wyjazdu do bazy wojskowej w Lest

W dniach 30.06.2014 r. do 05.07.2014 r. odbyła  się 14. edycja międzynarodowego konkursu dla młodzieży  ramach unikatowego projektu Aliante. Celem konkursu było zwiększenie wiedzy uczestników o NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego), polityce bezpieczeństwa i sprawach międzynarodowych. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas dwóch etapów konkursu. Najlepsi trafili na międzynarodowy finał  na Słowacji na położonym wysoko w górach poligonie wojskowym i centrum ćwiczeniowym w Lest.
 
W Aliante 2014 wzięli udział przedstawiciele młodzieży takich krajów jak: Kanada, Chorwacja, Czechy, Gruzja, Litwa, Czarnogóra, Polska, Słowacja i  Turcja, a także koordynatorzy projektu, organizatorzy i wojskowi – łącznie ponad 100 osób.
 
Każdego dnia uczestnicy w mieszanych względem płci i narodowości drużynach podejmowali konkursowe wyzwania, zarówno praktyczne, wytrzymałościowe jak i teoretyczne, pisząc testy z wiedzy o NATO. Pierwszego dnia uczestnicy mieli za zadanie przebycie w jak najkrótszym czasie wojskowego toru z przeszkodami, co było dla nich nie lada wyzwaniem. Następnie młodzież sprawdziła się w konkurencji, polegającej na przepłynięciu wyznaczonej trasy kajakiem z jednoczesnym biegiem drugiej części drużyny – konkurencja oparta była na pracy zespołowej. Drugiego dnia młodzież zmierzyła się z własnym strachem poprzez przebycie na czas sztafety wspinaczkowej, a w drugiej połowie dnia pisali testy z wiedzy o NATO oraz eseje. Dzień kolejny był całodniowym wyzwaniem, polegającym na dziesięciokilometrowym biegu na orientację przez górskie lasy z równoczesnym pokonywaniem wielu przygotowanych na tę okazję przeszkód. Był to ostatni dzień zmagań finałowych. W piątek, dnia następnego, podczas wycieczki do Bańskiej Bystrzycy uczestnicy zwiedzili Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego. Dla upamiętnienia wydarzeń związanych z walką Słowaków podczas Słowackiego Powstania Narodowego wzniesiono w Bańskiej Bystrzycy Pomnik-Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego, którego oryginalna bryła jest ważnym elementem architektonicznej panoramy miasta. Organizatorzy umożliwili także zwiedzenie rynku w tym pięknym mieście.
 
Uroczystość finałowa i ogłoszone wyniki przyniosły radość wielu drużynom. Sześć z piętnastu czteroosobowych drużyn wygrało wycieczkę do Niemiec. Niemcy to kraj z licznymi zabytkami, rezerwatami przyrody i miejscami kultury. To jeden z kluczowych członków NATO, dzięki imponującym siłom zbrojnym oraz znaczącemu wkładowi w operacje NATO. Ponadto Niemcy są gospodarzem kilku sojuszniczych baz. Wizyty w niektórych bazach będą zatem prawdziwą ucztą i niezapomnianym doświadczeniem. Z dwunastu polskich uczestników konkursu, czworo zmierzy się z przygodą i pojedzie na wspomnianą wycieczkę.
 
Z Polski zwyciężyli uczniowie z Warszawy: Agata Truszkowska, Luiza Chiara Jankowska oraz z Bielska-Białej: Paweł Anioła i Piotr Blachura.
 
Wszystkim dziękujemy za udział, poświęcenie i życzymy dalszych sukcesów.
 
Koordynatorem krajowym prjektu jest STOWARZYSZENIE EURO-ATLANTYCKIE, koordynatorem projektu jest p. Sebastian Kmita, zaś opiekunem podczas finału była p. Kamila Wederska.

Stowarzyszenie Euro-Atantyckie wspiera projekty młodzieżowe, które mają na celu promocję obronności. SEA wyraża nadzieję, iż takie działania poprawią świadmość ludzi młodych w zmieniającej się geopolityce. 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA