SEA | Jak wesprzeć Armię Ukraińską? – debata SEA
775
post-template-default,single,single-post,postid-775,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Jak wesprzeć Armię Ukraińską? – debata SEA

Jak wesprzeć Armię Ukraińską? – debata SEA

 
Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie zaprosiło do siedziby SEA w Pałacu Lubomirskich w Warszawie na debatę z udziałem Włodzimierza Cimoszewicza. Swój punkt widzenia oprócz b. premiera i ministra spraw zagranicznych przedstawiła Agnieszka Magdziak-Miszewska, radca generalny w MON.

Panel poprowadził Janusz Onyszkiewicz, b. minister obrony narodowej. W debacie wziął udział Wasyl Zwarycz, radca-minister Ambasady Ukrainy w Warszawie, a także politycy, ministrowie, generałowie, członkowie SEA i BCC.
Dyskutowano jak Polska może pomóc Ukrainie, jaki jest cel i potrzeba dozbrojenia armii ukraińskiej, jakiego rodzaju wyposażenie wojskowe może być dostarczane Ukrainie, na ile realna jest groźba załamania się ukraińskich finansów, wpływających na kondycję armii ukraińskiej. – Dozbrajanie Ukraińców nie byłoby krokiem przeciwko Rosji – mówił Marek Goliszewski. – W Donbasie wciąż giną ludzie, a członkowie NATO i Unii Europejskiej nie kwapią się z doposażeniem ukraińskiej armii, SEA chce zwrócić uwagę, że to po prostu trzeba zrobić. Sprzedaż wyposażenia pomoże ukraińskiemu wojsku, ale także da konkretne profity – może skorzystać na tym polski przemysł zbrojeniowy i budżet państwa – Ukraina ma fundusze na dozbrojenie.
Włodzimierz Cimoszewicz podkreślał również konieczność pomocy Ukrainie w aspekcie gospodarczym i społecznym; rozwiązania polskie, litewskie czy słowackie z okresu transformacji mogłyby być dla władz ukraińskich doskonałym wzorcem. Powinniśmy położyć też większy nacisk na edukację tamtejszych polityków, urzędników, mogłyby temu służyć ich wizyty w Polsce, inicjowane np. przez nasz parlament. Ukraińcy muszą się też uporać z bardzo wysokim poziomem korupcji; konieczne jest również wprowadzenie sprawniejszych mechanizmów zarządzania w administracji, gospodarce, ale także być może w tej chwili przede wszystkim w armii. Polski wkład w pomoc Ukrainie powinien być według W. Cimoszewicza większy niż obecnie, biorąc pod uwagę, że jest to nasz bardzo ważny sąsiad i wszelkie niepowodzenia Kijowa mogą mieć bardzo niekorzystne konsekwencje nie tylko dla Warszawy, ale dla sytuacji w całej Europie. W trakcie debaty miało miejsce uroczyste wręczenie Medali Euro-Atlantyckich. Otrzymali je za wkład w rozwój potencjału obronnego Polski i Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego – Generał Leon Komornicki, Dyrektor Generalny Hertz Systems Ltd Sp. z o.o. Zygmunt Rafał Trzaskowski oraz Ekspert SEA Józef Jędruch.
 
SEA
 
Fot. R. Baranowski

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA