SEA | Konkurs dyplomacja i sprawy międzynarodowe 2009 – Warszawa 11-14.03.2009 r.
1686
post-template-default,single,single-post,postid-1686,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Konkurs dyplomacja i sprawy międzynarodowe 2009 – Warszawa 11-14.03.2009 r.

Konkurs dyplomacja i sprawy międzynarodowe 2009 – Warszawa 11-14.03.2009 r.

Stowarzyszenie Euro – Atlantyckie wraz z Fundacją Wspomagania Wsi po raz drugi już zorganizowały konkurs dla gimnazjalistów z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Celem konkursu było podniesienie wiedzy uczestników o dyplomacji i sprawach międzynarodowych, zainteresowanie tymi zagadnieniami oraz zachęcenie ich do korzystania z Internetu w celu wyszukiwania informacji.

Konkurs odbył się w Internecie: uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania, które dotyczyły przede wszystkim NATO (organy, stosunki Polska-NATO, rozszerzenie, historia), prawa międzynarodowego, stosunków międzynarodowych oraz protokółu dyplomatycznego.

Postanowiliśmy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z NATO, ze względu na zbliżające się 10-lecie Polski w NATO oraz 60 rocznicę podpisania Paktu Północno-Atlantyckiego. 

Konkurs składał się z trzech etapów. W dwóch pierwszych uczestnicy odpowiedzieli kolejno na 80 oraz 40 pytań konkursowych. Korzystając w tym celu z różnorodnych źródeł, publikacji oraz opracowań zamieszczonych na stronach Internetowych.

W konkursie zarejestrowało się 975 osób, z czego 336 odpowiedziało na pytania I etapu. Do kolejnego przeszło już tylko 155 uczestników, a finał wyłonił 33 laureatów z całej Polski.

Nagrodą był kilkudniowy pobyt w Warszawie. W dniach 11-14 marca 2009, gimnazjaliści wraz z opiekunami brali udział w obchodach, konferencjach, spotkaniach organizowanych przez SEA i CSM. Jak również w trzecim etapie konkursu – symulacji obrad Rady Północno-Atlantyckiej oraz w  programie kulturalnym przygotowanym specjalnie dla nich.  Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom miało miejsce podczas konferencji "NATO – wyzwania i zadania", dyplomy oraz publikację N. Davisa – "Europa między Wschodem i Zachodem" wręczyli: Jerzy M. Nowak – prezes Zarządu SEA i Piotr Szczepański – prezes Zarządu FWW

Podczas pobytu w Warszawie laureaci wzięli udział w symulacji obrad Rady Północno-Atlantyckiej. Pierwszego dnia symulację prowadził Jerzy M. Nowak, wcielając się w rolę dziekana korpusu, który wyłonił Sekretarza Generalnego NATO Martę Tomczak z miejscowości Gałków Duży. Drugiego dnia młodzi dyplomaci debatowali na temat sytuacji w Pakistanie i Afganistanie z Jackiem Januchowskim z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Oprócz owocnych obrad laureaci i opiekunowie wzięli udział w konferencjach: Warsaw Transatlantic Forum i NATO – wyzwania i zadania, poza tym mieli okazję zwiedzić m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Sejm RP

Laureaci: Marta Drabek, Piotr Filter, Bartosz Gertych, Adrianna Gołuch, Justyna Lonc, Jędrzej Łapacz, Maciej Łapacz, Damian Mojs, Justyna Plewa, Dominik Puto, Marta Tomczak, Karolina Dąbrowska, Andrzej Demiańczuk, Patrycja Dudziak, Daria Góral, Dariusz Grabowski, Marcin Jajko, Arkadiusz Jarosz, Agata Kiejzik, Kamil Kuchnicki, Magda Kujawska, Maciej Ornat, Patryk Niebojewski, Katarzyna Polak, Karolina Pruchnik, Marzena Rogula, Milena Rydzewska, Anna Stromska, Anna Śliwowska, Nina Tarnowicz, Magdalena Tkacz, Julia Tomkiel, Katarzyna Wyrzykowska

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy !

Podziękowania dla:
Fundacji Wspomagania Wsi (www.fww.org.pl)
Centrum Edukacji Obywatelskiej (www.ceo.org.pl)
Katolickiej Agencji Informacyjnej (www.ekai.pl)
Victora Gimnazjalisty (www.victor.com.pl)
Wiadomości24.pl (www.wiadomosci24.pl)
Hotel Sofitel Victoria (www.sofitel.com)
SE-MO Data (www.semodata.cz)
Restauracja POLKA Magdy Gessler (www.restauracjapolka.pl)

Galeria Zdjęć

Informacje o konkursie

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA