Oświadczenie Zarządu ws.publikacji w dzienniku „Rzeczpospolita”
Ponadto, Zarząd SEA chce jasno stwierdzić, iż nie odpowiada stanowi faktycznemu stwarzanie wrażenia, jakoby SEA łączyły z BCC jakieś szczególne więzy. SEA poszukując wsparcia materialnego dla swojej działalności społecznej utrzymuje z BCC takie same stosunki i więzy jak z innymi darczyńcami lub instytucjami gotowymi wspierać cele statutowe SEA.
Projekt jest w fazie prac koncepcyjnych. Mówienie zatem o partnerach jest całkowicie nieuzasadnione i przedwczesne. Dlatego też, Zarząd dementuje nieprawdziwą informację, jakoby przelot do Afganistanu miał zapewnić partner amerykański. Należy zaznaczyć, że żadni podwykonawcy projektu, w tym Agencja PR Allegro, nie zostali jeszcze wybrani.
Całkowicie nieprawdziwa jest wreszcie informacja, jakoby projekt zyskał oficjalne wsparcie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Projekt „Islamic & Democratic Afghanistan?” został złożony między innymi do MON na podstawie przepisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Losy wniosku nie są jeszcze znane; oczekują na rozstrzygnięcie konkursu w Ministerstwie. Zarząd SEA uważa zatem za godny ubolewania fakt, iż ujawnione zostały bez zgody i wiedzy Stowarzyszenia szczegóły wniosku konkursowego.
Zdaniem Zarządu, przygotowany przez wolontariuszy SEA projekt jest ambitny, pożyteczny i stwarza szansę dotarcia w nowoczesny sposób do polskiego społeczeństwa – ukazuje, w jaki sposób można skutecznie pomagać innym narodom w ich trudnościach. Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie podejmie wszelkie przewidziane prawem działania w celu ochrony własności intelektualnej, jaką jest opis projektu „Islamic & Democratic Afghanistan?” oraz poufnych danych tam zawartych, w tym szczegółów budżetu i danych osobowych wolontariuszy.
Jak w przypadku każdego konkursu, tak i w tym, Stowarzyszenie liczy się z możliwością nieuzyskania dotacji. Zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej kraju, w liście przewodnim załączonym do wniosku, Stowarzyszenie podkreśliło, że zamierza poszukiwać również środków z innych, niepublicznych źródeł. Biorąc pod uwagę duże znaczenie operacji w Afganistanie dla bezpieczeństwa kraju, poproszono resort obrony o ogólne wsparcie i sugestie, nawet w przypadku odrzucenia wniosku o dotację.
Zdaniem Zarządu, artykuły zawierające tak dużo nieprawdziwych i nieżyczliwych informacji w stosunku do społecznych inicjatyw, są szkodliwe z punktu widzenia funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz pozyskiwania opinii publicznej dla różnych form działalności międzynarodowej naszego państwa. Naruszają również wiarygodność dziennika Rzeczpospolita.
Sorry, the comment form is closed at this time.