SEA | Raport z Międzynarodowego Finału Aliante 2008 w Czechach
1667
post-template-default,single,single-post,postid-1667,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Raport z Międzynarodowego Finału Aliante 2008 w Czechach

Raport z Międzynarodowego Finału Aliante 2008 w Czechach

W dniach 22-27 czerwca 2008 roku odbył się międzynarodowy finał Konkursu Aliante 2008. organizowanego w Polsce przez Stowarzyszenie Euro – Atlantyckie, a koordynowanego od 2001 roku przez czeskie Stowarzyszenie Jagello 2000. 

Jak corocznie, miejscem spotkania była baza wojskowa, tym razem w czeskim w Prestejowie. Polskę reprezentowało 6 dwuosobowych drużyn, które zostały wyłonione po dwóch etapach w kraju. Uczestnicy finału z 12 krajów Europy zostali zaproszeni na prezentację 102 Batalionu Rozpoznawczego, w którym odbyły się zawody. Zmagali się oni w kolejnych dniach z licznymi zadaniami sprawnościowymi. Trasa jaką uczestnicy pokonali z kompasem i mapą to 5 kilometrowy odcinek po trudnym terenie: góry, lasy, bagna, rzeki. Podczas tej drogi uczestnicy mieli 5 punktów kontrolnych, na których wykonywali odpowiednie zadania: wspinaczka górska, rzut do celu nożami, chodzeniu linie, zadania orientacyjne z mapą, pływanie pontonem, bieg na czas, udzielanie pierwszej pomocy, strzelanie do celu. 

Po ciężkich zmaganiach sprawnościowych pod okiem czeskich żołnierzy, finaliści musieli wykazać się również wiedzą, która została sprawdzona w Czeskiej Akademii Wojskowej i składała się z testu w języku angielskim nt.: NATO, historii najnowszej i geografii. 

Dla uczestników przygotowany został specjalny pokaz helikopterów Mil Mi 24, Mil Mi 8 oraz czeskich służb specjalnych. Był również i czas na "cywilne" niespodzianki i przyjemności takie jak wizyta w Aqua Parku, czy międzynarodowa impreza integracyjna dla wszystkich uczestników finału Aliante 2008. 

Zwycięzcami zostało 7 międzynarodowych drużyn w tym 2 drużyny z Polski w składzie: Martyna Niesler i Grzegorz Wójcik, oraz Andrzej Podziewski i Michał Wasilewski. 

Opiekunem grupy z Polski był Sebastian Kmita. Finaliści przygotowują się teraz na wycieczkę do Norwegii, która jest główną nagrodą w konkursie. Wyjazd wszystkich laureatów Aliante planowany jest na 17-27 sierpnia br. 

Projekt finansowany jest jest przez Fundacje Wspomagania Wsi. Promocją zajmuję się poznańska firma Program Yura. 

Zakończeniem rocznego projektu będzie spotkanie organizatorów i polskich finalistów konkursu na przyjęciu w Rezydencji Ambasadora USA zorganizowanym przez Ambasadę USA w dniu 5 września br. 

Więcej informacji udziela koordynator projektu: 
Iwona Kuczaik 
Stowarzyszenie Euro- Atlantyckie 
Tel. 698 848 838 
e-mail:  i.kuczaik@sea-ngo.org

Galeria zdjęć

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA