SEA | Spotkanie SEA i rozmowy o wspomnieniach Jerzego M. Nowaka
1836
post-template-default,single,single-post,postid-1836,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Spotkanie SEA i rozmowy o wspomnieniach Jerzego M. Nowaka

Spotkanie SEA i rozmowy o wspomnieniach Jerzego M. Nowaka

W Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbył się panel dyskusyjny Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego o polskiej polityce zagranicznej z okazji wydania wspomnień ambasadora Jerzego M. Nowaka – Dyplomata. Na salonach i w politycznej kuchni.

W panelu udział wzięli: redaktor Paweł Wroński; Józef Skrzypiec, prezes Wydawnictwa Bellona; ambasador Jerzy M. Nowak, wiceprzewodniczący Rady Wykonawczej SEA; Marek Goliszewski, prezes SEA; prof. Adam Daniel Rotfeld, b. minister spraw zagranicznych; Janusz Onyszkiewicz, przewodniczący Rady Wykonawczej SEA.
 
Na spotkanie przybyli także liczni goście, w tym przedstawiciele dyplomacji.
 
Bellona, która wydała wspomnienia ambasadora Jerzego M. Nowaka tak przedstawia autora i książkę:
Autor przez pół wieku był dyplomatą w różnych epokach historycznych i ustrojowych, poznał kulisy wielkiej i małej polityki międzynarodowej. Barwnie opisuje drogę do dyplomacji z Podola przez Śląsk Opolski, a potem jasne i ciemne strony służby zagranicznej, zarówno w czasach PRL, jak i w wolnej Polsce. Pisze sprawach poważnych, ilustrując je losami aktorów wydarzeń i licznymi znakomitymi anegdotami.
 
Wspomnienia obejmują zarówno tzw. kuchnię dyplomatyczną, historię osobistą i jego generacji, w PRL, pasjonującego okresu transformacji i wreszcie służby w III RP. Miał do czynienia z wielkimi tego świata, poczynając od koronowanych głów, np. sułtana Zanzibaru, króla Hiszpanii i króla Belgów, poprzez wybitne postacie życia międzynarodowego, np. legendarnego Che Guevarę, Davida Rokefellera, osławionego terrorystę Szamila Basajewa, premiera Izraela Benjamina Netanyahu, prezydenta Francji Chiraca. Współpracował z głównym strategami polskiej polityki zagranicznej, m.in. Krzysztofem Skubiszewskim, Bronisławem Geremkiem, Władysławem Bartoszewskim. Przyjaźnił się blisko z Ryszardem Kapuścińskim, poznał wiele znakomitych osobowości nie tylko polskiej kultury i sztuki. Był jedynym dyplomatą, który był przedstawicielem w randze ambasadora przy Układzie Warszawskim, a później w NATO.

Wspomnienia są w dużym stopniu świadectwem naszej, historii, kultury, polityki i osobistej drogi, zmagania się z własnym losem na przełomie różnych epok historycznych.

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA