SEA | Sprawozdanie z wycieczki dla laureatów Międzynarodowego Konkursu Aliante 2010
1689
post-template-default,single,single-post,postid-1689,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

Sprawozdanie z wycieczki dla laureatów Międzynarodowego Konkursu Aliante 2010

Sprawozdanie z wycieczki dla laureatów Międzynarodowego Konkursu Aliante 2010

 Międzynarodowy Projekt Aliante, który promuje politykę bezpieczeństwa międzynarodowego, zakończył się wycieczką studyjną po Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 26.07-04.08.2010 roku. W wycieczce udział wzięli zwycięzcy Międzynarodowego Finału z Gruzji z 10 krajów członkowskich NATO oraz 2 krajów aspirujących o akces do tej organizacji. Rzeczypospolitą Polską reprezentowały laureaci ze Śląska: A. Wójcik oraz K. Szymonek. 

 

Od ośmiu lat Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie jest krajowym koordynatorem projektu. Projekt Aliante 2010 był realizowany wspólnie z NATO PDD, Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, Ministerstwem Obrony Narodowej Republiki Czeskiej, Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwem Obrony Narodowej Gruzji oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej Gruzji. 

Konkurs Aliante cieszy się dużym zainteresowaniem polskiej młodzieży i podobnie jak 
w ubiegłych edycjach okazał się dużym sukcesem. Od lat Polska przoduje w rankingach liczby uczestników  finalistów i zwycięzców konkursu. Dzięki temu projektowi udało nam się wśród licznej grupy młodych ludzi wzbudzić zainteresowanie Polską i jej pozycją na arenie międzynarodowej, organizacjami międzynarodowymi jak NATO i UE, a z drugiej zaś strony zmobilizować i nagrodzić tych, którzy poświęcają swój czas aby zgłębiać tę niezwykle istotną tematykę w dużej mierze samodzielnie. Uważamy to za największy sukces konkursu i nasz – organizatorów.
Laureaci podczas wycieczki studyjnej mieli możliwość zobaczenia w sposób praktyczny działalność Polskiej Armii, odwiedzili Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, ORP Wodnik, ORP Gen. T. Kościuszko, 43 Batalion Saperów Marynarki Wojennej w Rozewiu, Centrum Szkoleniowe Marynarki Wojennej w Ustce, Pomorskie Muzeum Wojskowe, 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Tomaszowie Mazowieckim, Akademię Obrony Narodowej w Warszawie, 1. Brygadę Pancerną w Wesołej, Dowództwo Sił Powietrznych, 32. Bazę Lotnictwa Taktycznego. Niecodzienną atrakcją dla laureatów projektu był transport z Krakowa do Warszawy, który był zrealizowany za pośrednictwem wojskowego samolotu transportowego CASA. Podczas pobytu studyjnego, uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia głównych atrakcji turystycznych odwiedzanych miast. 
Projektem z ramienia Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego kierował Sebastian Kmita,  zaś nad opieką polskich laureatów czuwali: p. I. Kuczaik oraz p. B. Łaszczyk.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA