SEA | „Przeszłość i przyszłość Polski w NATO – refleksje na dwudziestolecie” – patronat SEA
3030
post-template-default,single,single-post,postid-3030,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-9.4.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

„Przeszłość i przyszłość Polski w NATO – refleksje na dwudziestolecie” – patronat SEA

„Przeszłość i przyszłość Polski w NATO – refleksje na dwudziestolecie” – patronat SEA

Po upadku bloku wschodniego Polska stanęła przed wyzwaniem wypełnienia próżni bezpieczeństwa powstałej w Europie Środkowo-Wschodniej. Obrany w połowie lat dziewięćdziesiątych kurs proatlantycki dzięki wysiłkowi polskich dyplomatów zaowocował akcesją Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 roku.

Dwudziesta rocznica członkostwa w Sojuszu daje unikalną możliwość pogłębionej analizy zmiany pozycji naszego państwa w NATO od początków członkostwa do chwili obecnej oraz przypomnienia procesu przemian, jaki musiały przejść polskie struktury wojskowe, by dostosować się do standardów Sojuszu. To moment na dokonanie bilansu korzyści i strat wynikających z członkostwa w NATO oraz podjęcia próby prognozy przyszłości Sojuszu i wynikających z niej konsekwencji dla bezpieczeństwa Polski.

Koło Euroatlantyckie Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na seminarium naukowe pt. „Przeszłość i przyszłość Polski w NATO – refleksje na dwudziestolecie”. Seminarium odbędzie się 3 kwietnia w godz. 17:30-19:30 w sali 317, w Gmachu Audytoryjnym, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Do udziału w dyskusji zaproszono dyplomatów, którzy brali udział w negocjacjach członkostwa Polski w Sojuszu oraz kształtowali pozycję naszego państwa w NATO:

 

  • Roberta Kupieckiego – zastępcę stałego przedstawiciela RP przy NATO w latach 1999-2004, dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa MSZ (2004-2008), ambasadora Polski w USA w latach 2008-2012;
  • Jerzego Marię Nowaka – wieloletniego pracownika MSZ, byłego ambasadora RP w Hiszpanii, Andorze, przy Biurze ONZ w Wiedniu, stałego przedstawiciela RP przy NATO w latach 2002-2007, prezesa Stowarzyszenia Euroatlantyckiego w latach 2007-2010;
  • Romana Kuźniara – dyrektora Departamentu Planowania i Analiz w latach 1992-1994, pracownika, następnie dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej (1998-2002), dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (2005-2007).

 

 

Seminarium będzie składać się z dwóch części. Część pierwszą stanowić będzie dyskusja z panelistami, którą poprowadzi dr hab. Marek Madej z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Część druga poświęcona będzie pytaniom publiczności.

Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

Wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

SEA